Jak dostat songy na CD?

26.03.2024

Mám hotový tracky a co teď?

V tomto článku se budeme zabývat dnes už méně využívanou cestou a to zvěčněním hudby na fyzický nosič, především tedy CD.

Pravda, doba přeje streamovacím platformám ale občas si chceme sáhnout, prohlédnout si booklet, přečíst si texty a pustit si naší oblíbenou hudbu na zaprášeném soundsystému, za který dal tehdy táta 2 výplaty a jehož zvuk se s uspěchaným konzumem písniček v metru přes pidi pecky nedá srovnávat.

Je to skoro škoda, že trend CD ustupuje ale souběžně se hudba vrací na vinyly a to nám milovníkům bookletů vnáší světlo do temných zákoutí online poslechu.

Tak tedy konkrétně:

Ve studiu jsme spáchali skvost. Sound engineer mi vyexportoval master na CD a teď nevím jak dál….

První důležitá věc (a teď se bavíme vyloženě o CD) je chtít od zvukaře formát wav 44,1 / 16bit tedy standart pro CD.

Pokud vám někdo pošle výsledný master v mp3 už je pozdě z takovýho "studia" utéct, naopak je dle mého názoru zbytečné, exportovat na cd kvalitu "lepší". Ale to je téma na další článek a mnoho audiofilních kamarádů a kolegů by se mnou nesouhlasilo. :)

Mám správné wavky a co dál?

Nyní už musíme myslet i na grafickou podobu alba. Protože pokud mi studio může poskytnout DDP image, který já posléze pošlu rovnou do tiskárny je k němu nutné dodat i cover. Pokud v grafice nemáte zkušenosti věřte mi a ušetřete si ty hodiny trápení - "proboha zaplaťte si grafika"! Tak jako jste si zaplatili zvukaře, který ví co dělá, odborníkovi přes křivky a rastry vyřknete svojí vizi a on vám jí splní. Stojí to peníze ale máte vystaráno. Jsou samozřejmě nástroje jako malování :), canva.com nebo šlohnutej photoshop, dokonce si dokážeme udělat cover i v mobilu z hezký fotky ale … Vytvořit to ve správných rozměrech, vyrobit inlay, booklet a poslat to do tiskárny ve správném formátu už není tak jednoduché. A rozhodně doma nechceš mít 100 cédéček s rozpixelovanýma obrázkama a s blbě ořízlým bookletem.

Cover, booklet, inlay? Co to je?

Cover

  • je hlavní obrázek. Ten nejdůležitější, ten který vidí posluchač jako první. Povětšinou na něm spatříš jméno interpreta a název CD.

Booklet

  • to je taková ta knížečka, která je vložená do té plastové krabičky. Většinou v ní najdeme texty písní, loga sponzorů, poděkování, informace o kapele - o tom jak cd vznikalo, datace atd.
  • pozor u některých krabiček nebo u některého typu CDs booklet vůbec nemusí být.
  • solidní firma ti umožní vybrat si kolik stránek v bookletu chceš mít

Inlay

  • zadní strana CD, která má na okrajích "křidélka". To je vlastně hřbet CD, grafik na něj většinou umisťuje jméno interpreta a jméno alba.

Potisk CD

  • nezapomeňme ani na potisk CD.

("Jedno moje mini CD jsem nenechal potisknout ve firmě ale koupil jsem si papírové předvyražené samolepky, které se dají potisknout v klasické tiskárně. Ty samolepky jsou sice předvyříznuté ale nalepit je potom na CD aby to nějak vypadalo byl opravdu oříšek. U skromného nákladu 30 CD jsem zmařil cca 50 samolepek a vypadlo ze mě tolik nadávek, že to nechceš slyšet!")

Opět platí, nechte to na odbornících, mají zkušenosti a mají na to ten správně porichtunk

Nebo to cd radši popište normálně liháčem a šmitec! :)

K čemu slouží DDP image?

DDP image je doručovací formát pro audio chráněný proti chybám, který se stal průmyslovým standardem pro spolehlivou replikaci CD a DVD. Je to souhrn informací, které pošlete do tiskárny a ta vám vylisuje cd přesně tak, jak jste zamýšleli.

Pozor - teď se bavíme pouze o audiu. Grafiku posíláte do tiskárny zvlášť.

Mám DDP a mám grafické podklady.. kam to pošlu?

Tenhle článek píšu za sebe proto si mohu dovolit být konkrétní a já doporučuji firmu www.azcd.cz

Na jejich webu najdeš všechno co potřebuješ od grafických šablon po kalkulátor, který ti rovnou spočítá kolik za to zaplatíš.

Firma je to spolehlivá a minimálně z mého studia už odbavila desítky projektů. Jen si dej bacha na termín. Tiskárna většinou potřebuje 14 dní až měsíc na výrobu. Jestli máš v pátek CD křtít a v pondělí se ještě dohaduješ s grafikem o tom jestli ti má na novelu smáznout knír asi v pátek pokřtíš houby s octem!

... snad vás článek alespoň trochu nasměroval, dotazy pište na : plutosoundgfd@email.cz

btw. v Pluto Sound GFD umíme DDP image jako fík.

Když mi pošleš:

  • songy ve wavkách
  • pořadí songů
  • autor hudby, textu, kdo dělal aranž, producent, beatmaker, studio kde to bylo natočený
  • cover alba

... druhej den máš DDP na mailu a tudíž i jistotu, že jak si mi to odeslal, tak ti to vytisknou a tak ti to bude hrát! A to chceš!